کد خبر:19934
پ
منبع : دیجیاتو

تکنولوژی جدید توانبخشی در مدتی کوتاه معلولین را به راه می‌اندازد

سه معلول پاراپلژی (فلج دو پا) که سالها پیش آسیبی جدی به ستون فقراتشان وارد شده بود، با استفاده از تکنولوژی جدید توانبخشی موفق شدند دوباره ایستادن روی دو پا را تجربه کنند و راه بروند. بر اساس این تکنولوژی ایمپلنت‌های ... The post تکنولوژی جدید توانبخشی در مدتی کوتاه معلولین را به راه می‌اندازد appeared first on دیجیاتو.

سه معلول  پاراپلژی (فلج دو پا) که سالها پیش آسیبی جدی به ستون فقراتشان وارد شده بود، با استفاده از تکنولوژی جدید توانبخشی موفق شدند دوباره ایستادن روی دو پا را تجربه کنند و راه بروند. بر اساس این تکنولوژی ایمپلنت‌های بی سیم داخل ستون فقرات هر فرد جاسازی می‌شود و با تحریک الکتریکی، حس و سیستم عصبی مصنوعی برای بیمار تولید می‌کند.

این تکنولوژی STIMO نام دارد و به افرادی که سال ها حس پاهای خود را از دست داد‌‌‌ه‌اند اجازه می‌دهد که بار دیگر کنترل پاهایشان را در اختیار گیرند.

Jocelyne Bloch یکی از جراحان مغز و اعصاب حاضر در این پروژه، آن را بدین صورت توضیح می‌دهد:

«در این روش، ما آرایه‌ای از الکترود‌ها را روی ستون فقرات هر بیمار قرار می‌دهیم. این الکترود‌ها به ما اجازه می دهد گروه خاصی از عضلات پا را هدف قرار دهیم و آنها را کنترل کنیم. تنظیمات انتخابی هر کدام از این الکترود‌ها به نوعی ناحیه‌ی به خصوصی از ستون فقرات را فعال می کند و با ارسال سیگنال‌های مشابهی با مغز موجب می‌شوند که راه رفتن برای بیماران ممکن شود.»

این پژوهش توسط  مؤسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان و بیمارستان دانشگاهی لوزان سوییس انجام شده و می تواند جهش بلندی در راستای تکنولوژی توانبخشی باشد.

داوطلبان پس از یک هفته تمرین با تکنولوژی یاد شده موفق شدند که قابلیت بسیار کمی برای تکان دادن عضلات و راه رفتن پیدا کنند. چند ماه تمرین مستمر نیز موجب شد آنها واکر‌ها و عصاهای خود را کنار بگذارند و بتوانند راه بروند.

جالب اینجاست که پس از خاموش شدن محرک‌های الکتریکی جدید بکار رفته در این سیستم، شرکت کنندگان پیشرفت خود در روند انجام این آزمایش‌ها را حفظ کردند و حسی نسبی به عضلاتشان پیدا کردند.

البته این تنها تلاش پژوهشگران برای استفاده از تکنولوژی برای توانبخشی به بیماران قطع نخاعی نیست. چندی پیش محققان کلینیک مایو در ایالات متحده آمریکا موفق شدند بیماری که ۴ سال پیش فلج شده بود را با استفاده از ایمپلنت‌های شبیه سازی الکتریکی به راه بیاندازند.


منبع
دیجیاتو
کلیدواژه :
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
  • به زودی... به زودی...

    به زودی...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید