کد خبر:20759
پ
منبع : خودرو بانک

دناپلاس پلاگین‌هیبرید در خیابان؛ آزمایش یک رویای تحریمی

دناپلاس پلاگین هیبرید خودرویی است که گروه صنعتی ایران‌خودرو سال گذشته طی پنجمین همایش صنعت خودرو در تهران آن را رونمایی کرد. با توجه به اینکه صنعت خودرو درحال حرکت به سمت موتورهای برقی و پلاگین بوده اصلا دور از انتظار نیست که طی چند سال آینده ...

دناپلاس پلاگین هیبرید خودرویی است که گروه صنعتی ایران‌خودرو سال گذشته طی پنجمین همایش صنعت خودرو در تهران آن را رونمایی کرد.
با توجه به اینکه صنعت خودرو درحال حرکت به سمت موتورهای برقی و پلاگین بوده اصلا دور از انتظار نیست که طی چند سال آینده موتورهای درون سوز کاملا از رده خارج شده و اتومبیل های برقی و هیبریدی بورس شوند. این مورد در کشور ما نیز برقرار بوده و با وجود فراهم نبودن زیرساخت لازم درخصوص توسعه محصولات برقی و الکتریکی، بهره‌گیری از فناوری هیبرید و استفاده هم‌زمان از انرژی الکتریکی و سوخت‌های فسیلی، امری اجتناب‌ناپذیر است
پس‌از رونمایی از خودرو راناهیبرید در سال93 توسط رئیس‌جمهور، دناپلاس EV دومین محصول دوستدار محیط‌زیست به‌شمار می‌رود که توسط گروه صنعتی ایران‌خودرو طراحی و تولید شده است. حال پس‌از گذشت چندماه از معرفی این محصول، شاهد تردد این خودرو در خیابان‌ها هستیم.
به تازگی تصاویری از خودروهای برقی ایران‌خودرو منتشر شده که نشان از گذراندن مراحل تست‌فنی آن‌ها دارد. حال باید دید ایران‌خودرو باتوجه به آوردن این خودروها به خیابان بدون هیچ‌گونه پوشش استتاری و همچنین وجود پلاک‌ملی روی خودروها، برنامه‌ای برای عرضه آن‌ها در آینده‌ای نزدیک دارد؟
به نقل از سایت رسمی روزنامه دنیای خودرو، دناپلاس پلاگین‌هیبرید از نظر ظاهری تفاوتی با نسخه توربو نداشته و رینگ‌های این مدل برای آن درنظر گرفته شده است. خودروی رویت‌شده دارای استیکرهایی روی بدنه است که پلاگین‌هیبرید بودن آن را نشان می‌دهد. این خودرو از لحاظ تکنولوژی با سایر خودروهای پلاگین‌هیبرید کمی متفاوت بوده و برمبنای فناوری سری و مشابه محصولات فیسکر طراحی و ساخته شده است.
گفته می شود موتور بنزینی این خودرو قادر به انتقال قدرت به چرخ‌ها نیوده و تنها به‌عنوان یک ژنراتور، باتری‌های خودرو را شارژ می‌کند. در واقع موتورهای برقی عامل حرکت خودروی مذکور اند.
با برق شهری می توان باتری های دنا پلاس پلاگین هیبرید را شارژ کرد و بدین ترتیب تا 90 کیلومتر انرژی مورد نیاز برای حرکت آن فراهم می شود. البته گفته می شود به‌دلیل نبود زیرساخت لازم و دانش تولید باتری‌ در ایران، باتری‌ها و موتور برقی به‌کاررفته در این خودرو به‌صورت آزمایشی به کشور وارد شده است. از طرفی نمی‌توان انتظار داشت با شرایط فعلی بتوان با هزینه‌ای معقول شاهد تولید این دست از باتری‌ها در کشور باشیم.
به عبارت دیگر می توان با اطمینان بالایی گفت که حالا در شرایط تحریم و افزایش قیمت ارز، نه امکان تولید انبوه دنا پلاگین هیبرید محتمل به نظر می رسد و نه قیمت این خودرو برای مصرف کنندگان به صرفه تمام خواهد شد.

منبع
خودرو بانک
کلیدواژه :
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
  • به زودی... به زودی...

    به زودی...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید