کد خبر:22534
پ
منبع : ایسنا

توانایی حس کردن میدان مغناطیسی زمین با پوست الکترونیکی

پرندگان و بسیاری از حیوانات دیگر قادر به درک میدان مغناطیسی زمین هستند و این توانایی آنها را قادر به جهت‌یابی در سراسر جهان می‌کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از مدگجت، دانشمندان آزمایشگاه تحقیقاتی(HZDR) شهر درسدن، آلمان، موفق به ایجاد یک پوست الکترونیکی شده‌اند که این پوست الکترونیکی انسان‌ها را نیز همانند پرندگان و بسیاری از حیوانات دیگر قادر به درک میدان مغناطیسی زمین می‌کند.

این فناوری جدید ممکن است به افراد نابینا کمک کند تا بتوانند به راحتی راه بروند و همچنین برای افراد دارای سرگیجه و در مسائل جهت‌یابی نیز مفید است.

علاوه بر این از فناوری مذکور می‌توان به عنوان یک روش بصری برای ارتباط با رایانه‌ها، محیط‌های مجازی و واقعیت افزوده و کنترل تجهیزات رباتیک استفاده نمود.

پوست الکترونیکی شامل یک فویل پلیمری با حسگرهای مغناطیسی حساس است این حسگرها قادر به شناسایی میدان مغناطیسی زمین هستند. پوست الکترونیکی بسیار انعطاف پذیر است و بنابراین می توان آن را به دست یا سایر قسمت‌های بدن متصل کرد.

هر یک از دو قطب میدان مغناطیس زمین راقطب مغناطیسیمی‌نامند. قطب شمال میدان مغناطیسی درآمریکای شمالیوقطب جنوبآن در منطقه قطب جنوب واقع شده‌اند. قطب‌های مغناطیسی به‌طور ثابت در یک نقطه قرار ندارند و به تدریج تغییر مکان می‌دهند.

محل قطب مغناطیسی شمال در سال ۱۹۹۷ در نزدیکی جزیره "الف رینگنس"(Ellef Ringnes) واقع درکانادابهمختصات۱۰۴ درجه باختری و ۷۹ درجه شمالی قرار داشته‌است و موقعیت قطب جنوب آن در سال ۱۹۹۵، در طول جغرافیایی ۱۰۸ درجه شرقی و عرض جغرافیایی ۷۹ درجه جنوبی، در"جنوبگان"(Antarctica)قرار داشته‌ است. بزرگی میدان مغناطیسی در سطح زمین بین ۲۵ تا ۶۵ میکروتسلااست.

گام‌های بعدی مطالعه پژوهشگران ادغام قابلیت این حسگر با فناوری‌های دیگر برای استفاده عملی از سنسور جدید است.

به لطف این فناوری به زودی افراد نابینا می‌توانند با آرامش و مستقل پیاده روی کنند.

انتهای پیام


منبع
ایسنا
کلیدواژه :
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
  • به زودی... به زودی...

    به زودی...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید