کد خبر:58066
پ
منبع : ایسنا

اقتصاد کشور باید از اقتصاد زیرزمینی و مفت‌خوری دربیاید

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان این‌که اقتصاد دانش‌بنیان یکی از رکن‌هایی است که دولت پیگیری کرده است، گفت: باید اقتصاد کشور از اقتصاد زیرزمینی و مفت‌خوری دربیاید و به جایی برسیم که نیروی انسانی متخصص پایه اقتصاد ما شود.

به گزارش ایسنا، منطقه همدان، سورنا ستاری در جلسه قرارگاه اقتصاد مقاومتی استان همدان، با بیان اینکه پایگاه هوایی نوژه، دژی برای کشور است، اظهار کرد: اولین شهدای جنگ تحمیلی مربوط به پایگاه نوژه همدان است.

وی با اشاره به نقش پایگاه نوژه در جنگ تحمیلی، تصریح کرد: ۹۰ درصد عملیات‌های جنگ در این پایگاه انجام شد و شهدای زیادی در جنگ داده است.

پایگاه نوژه قطب فرهنگی کشور

وی بابیان اینکه آخرین عملیات‌های جنگ در پایگاه نوژه انجام شد، ادامه داد: باید در استان همدان بر روی پایگاه نوژه به عنوان قطب فرهنگی کار شود.

ستاری با تأکید بر این‌که پایگاه نوژه قطب ایستادگی و فرهنگی کشور است، خاطرنشان کرد: بهترین خلبان‌های دنیا در این منطقه کار کرده و شهید شدند بنابراین جا دارد در پایگاه نوژه همایش‌های متعدد انجام شود.

وی با اشاره به اینکه شرکتهای دانش‌بنیان کشور بیش از ۱۲ میلیارد تومان از بانک‌ها تسهیلات گرفتند، اظهار کرد: ۴۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان کشور بیش از ۹۰ میلیارد تومان فروش دارند.

ایجاد صندوق پژوهش و فناوری در همدان پیگیری شود

ستاری با بیان اینکه صندوق پژوهش و فناوری بسیار مهم است، از مسوولان استان همدان خواست ایجاد این صندوق در استان پیگیری شود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با تأکید براینکه امروز هم کشور ما در جنگ است، تصریح کرد: امروز هم در جنگ هستیم، با این تفاوت که اتفاقات بزرگی درکشور افتاده و موشک می‌سازیم.

ستاری با اشاره به اینکه اقتصاد دانش‌بنیان یکی از رکن‌هایی است که دولت پیگیری کرده است، عنوان کرد: باید اقتصاد کشور از اقتصاد زیرزمینی و مفت خوری دربیاید و به جایی برسیم که نیروی انسانی متخصص پایه اقتصاد ما شود.

وی با بیان اینکه هیچ اقتصاد موفقی در دنیا با منابع زیرزمینی به جایی نرسیده است، خاطرنشان کرد: باید شیوه اقتصاد کشور را عوض کنیم و به نیروی انسانی و آموزش آن اهمیت دهیم، آن موقع است که فرزندانمان در جامعه اثر گذار می‌شوند و مهاجرت نمی‌کنند.

ستاری با تأکید بر این‌که پایه اقتصاد دانش بنیان دانشگاه‌ها و سیستم آموزشی است، گفت: دانشگاه‌ها باید به این نکته برسند که با پول دولت نمی‌توانند به جایی برسند.

معاون علمی وفناوری رئیس جمهور تصریح کرد: دانشگاهی که عادت کند با پول دولت کار کند به جایی نمی‌رسد، به طوری‌که در کشورهای پیشرفته ۱۵ درصد بودجه دانشگاه‌ها دولتی است و مابقی بودجه را از طریق فروش تکنولوژی به دست می‌آورند.

وی با اشاره به اینکه خام فروشی فقط نفت نیست، ادامه داد: فروش محصولات کشاورزی خام فروشی به حساب می‌آید.

ستاری افزود: استان همدان کشاورزی بسیار قوی دارد و باید بر روی ارزش افزوده این بخش تأکید بسیار شود.

شرکتهای دانش‌بنیان همدان در تولید اقلام تحریمی کمک کنند

وی با بیان اینکه در تولید تمام اقلام داروهای وارداتی برنامه داریم، یادآور شد: ۹۶ درصد از داروها در کشور تولید می‌شود و در استان همدان نیز اگر شرکتی بتواند اقلام تحریمی را تولید کند، به ما کمک دهد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به اینکه ۱۵۰ نوع خدمت به شرکت‌های دانش بنیان داده می‌شود، عنوان کرد: هیچ‌گاه در اقتصاد دانش بنیان پول ملاک نیست، به طوری‌که اقتصاد دانش بنیان حوزه‌ای نیست که با پول درست شود.

ستاری با بیان اینکه در اقتصاد نفتی معنی اشتغال استخدام است، افزود: در اقتصاد نفتی به واسطه دولت چاق، بوروکراسی زیاد و قوانین عجیب و غریب کارآفرینی ارزش نیست، درحالیکه در اقتصاد دانش بنیان کارآفرینی محور است.

شتاب دهنده‌های کسب و کار توسعه یابد

وی با تأکید براینکه قوانین متناقض زیادی در فضای کسب و کار داریم، اظهار کرد: باید شتاب دهنده‌های کسب و کار توسعه پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه امسال بودجه پارکهای علم و فناوری را ۷۰ درصد افزایش داده‌ایم، گفت: در پارکهای علم و فناوری از پژوهشی که صرفاً با پول دولت انجام شود، محصولی بیرون نمی‌آید، بلکه محصول از پژوهشی بیرون می‌آید که بخش خصوصی پول دهد.

ستاری از مسئولان استان همدان خواست شتاب دهنده‌های کسب و کار را در این استان توسعه دهند و افزود: در استان همدان شرکتهای دانش بنیان خوبی وجود دارد که با وجود تحریم‌ها ۲۰ درصد در تعداد نیروهای خود افزایش داشتند.

دانشگاه‌ها مشکلات استان را حل کنند

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با تأکید بر اینکه در کنار دانشگاه‌ها مرکز خلاق ایجاد شود، گفت: دانشگاه‌ها به جای مقالاتی که به درد اکوسیستم ما نمی‌خورد، مشکلات استان را حل کنند.

وی تصریح کرد: کسی با مقاله نویسی مخالفت ندارد، اما هدف مقاله نویسی نیست؛ بلکه حل مسأله است.

ستاری تأکید کرد: دانشگاه‌های نسل ۳و۴ باید کارآفرینی را توسعه دهند.

اشتغال ۸۱۴ نیروی انسانی در مراکز علم و فناوری استان همدان

کزازی، رئیس پارک علم و فناوری استان همدان نیز در این جلسه از فعالیت ۸۱۴ نیروی انسانی شاغل و نیمه شاغل در مراکز علم و فناوری خبر داد و گفت: با توجه به مشکلاتی همچون تهیه مواد اولیه و فروش تولیدات و تعدیل تعداد زیادی از مشغول به کاران در حال حاضر ۸۱۴ نفر مشغول به کار هستند.

وی با اشاره به فعالیت‌های مراکز رشد و کانون‌های شکوفایی در استان همدان گفت: در حال حاضر ۶ مرکز رشد در پارک علم و فناوری استان مستقر است و سایر مراکز با همکاری مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی، استانداری و دانشگاه آزاد فعال هستند.

رئیس پارک علم و فناوری استان همدان در ادامه افزود: در پارک‌های علم و فناوری مستقر در دانشگاه بوعلی، علوم پزشکی و دانشگاه آزاد در سال گذشته ۱۰۹ واحد پذیرش داشته‌ایم و اکنون ۱۶۲ واحد فناور به فعالیت می‌پردازند.

کزازی از فروش ۴۸ میلیارد تومانی واحدهای فناور در سال ۹۷ خبر داد و گفت: سهم صادرات این واحدها بیش از ۶۰۵ هزار دلار بوده که توسط ۸۱۴ نیروی شاغل در سال گذشته حاصل شده است.

رئیس پارک علم و فناوری همدان با بیان جزئیات فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان در استان گفت: در حال حاضر ۵۴ شرکت در ۲۳ پارک مستقر هستند که در سال گذشته ۲۳۲ میلیارد تومان فروش ریالی و ۷۰۸ هزار دلار فروش ارزی داشته‌اند.

وی اشتغال هزار و ۱۳۱ جوان تا سال ۹۷ در مراکز علم و فناوری را از دیگر اقدامات انجام شده دانست و افزود: مرکز رشد دانشگاه بوعلی سینا با ۱۴ واحد پذیرش و ۳۸ فناور توانسته سالانه ۸۴۱ میلیون تومان فروش تولیدات داشته باشد.

انتهای پیام


منبع
ایسنا
کلیدواژه :
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
  • به زودی... به زودی...

    به زودی...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید